Przed ponad stu laty sporą atrakcją zimowej pory stały się w Karkonoszach zjazdy saniami rogatymi. Zanim do tego doszło sanie przeszły długa ewolucję. Na początku przedmiot ten był wehikułem nie tylko zimowym. W wielu rejonach świata używano sań przez okrągły rok. Działo się tak między innymi w starożytnym Egipcie (do transportu wielkich kamiennych bloków) czy górach Europy. A jak to było z saniami rogatymi?
Sanie rogate nazwane tak zostały ze online casino względu na mocno wygięte w kształt rogów płóz. Służyły one mieszkańcom bud pasterskich w rejonach górskich do zwożenia siana, drewna, oraz budulca z trudno dostępnych miejsc. Również ludzi.
Sanie rogate wywodzą się ze Styrii i Tyrolu, mają więc rodowód alpejski. W Karkonosze zostały przeniesione w pierwszej połowie XVI wieku przez czeskiego starostę górniczego Christofa von Gendorfa. Jako środek transportu były używane w Karkonoszach przez drwali i chłopów jeszcze na początku XX wieku. Pod górę wciągały je konie, natomiast z góry zjeżdżały same kierowane przez siedzącego na przedzie człowieka.

 

Strona internetowa Międzynarodowego Zjazdu Saniami Rogatymi http://sanierogate.kowary.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *