Starówka obejmuje obszar ścisłego centrum miasta. Składa się z ciągów zabytkowych kamienic, które powstały na przełomie XVIII i XIX wieku. Najciekawsze i najbardziej stylowe budynki stoją przy ulicy 1 Maja. Choć kilka z nich wciąż zachowało barokowy układ i rokokową fasadę, to większość z nich zbudowano w stylu klasycystycznym. Już od ponad dwustu lat cieszą oczy swoją zrównoważoną kompozycją i harmonijnymi proporcjami.
Najciekawsze fragmenty Kowarskiej Starówki zostały wyłączone z ruchu kołowego i stanowią dziś urokliwy deptak miejski, po którym w słoneczny dzień przechadzają się zarówno mieszkańcy Kowar, jak i odpoczywający tu turyści.
Koniecznie trzeba odwiedzić to miejsce w samo południe, gdy Starówkę wypełniają dźwięki hejnału, płynące z wieży Kościoła Parafialnego. Uważny słuchacz odnajdzie wśród nich stukot kowalskiego młota symbolizującego pięć wieków historii i tradycji górniczej Kowar.
Najpiękniejszym budynkiem Kowarskiej Starówki, od początku swojego istnienia był Ratusz. Siedziba władz miejskich została wzniesiona według projektu znanego niemieckiego architekta Christiana Schultza w latach 1786-1789. Jego zabytkowe walory i dbałość o architektoniczne detale czynią go jednym z ładniejszych budynków użyteczności publicznej na Dolnym Śląsku.
Warto wejść do środka. W holu Ratusza podziwiać można interesującą polichromię wraz z herbem Kowar z czasów gdy stało się ono dzięki Fryderykowi Wielkiemu wolnym miastem królewskim. Najciekawsze pomieszczenie znajduje się jednak piętro wyżej. Sala Rajców ma nietypowy owalny kształt, a na jej suficie przedstawiono alegoryczne wizje tego, z czego od wieków Kowary słynęły – górnictwa, kowalstwa, tkactwa i turystyki.
Dla wszystkich pragnących dowiedzieć się czegoś więcej o mieście otworzono w przyziemiu Ratusza Informację Turystyczną do odwiedzenia której serdecznie zapraszamy.
W sąsiedztwie kowarskiego Ratusza stoi klasycystyczny budynek, w którym otworzono Centrum Integracji i Tradycji Miasta. Na jego drugim piętrze można zwiedzić Salę Tradycji w której znajdują się eksponaty związane z historią miasta od czasów najdawniejszych, po czasy współczesne.
Dla tych, którzy lubią spacery niebanalnymi traktami wzdłuż nabrzeży rzek oraz lubią eksplorować magiczne miejskie zaułki w poszukiwaniu śladów wydarzeń z przeszłości, w samym centrum Miasta utworzono nadrzeczną promenadę wzdłuż rzeki Jedlica.
Turyści i mieszkańcy Kowar mogą odpocząć na „kowarskich plantach” – rozległym skwerze przy ulicy dedykowanej najważniejszemu władcy w dziejach miasta – Władysławowi II Jagiellończykowi. To właśnie na plantach odbywają się największe kowarskie plenerowe wydarzenia i imprezy, a w dni trochę bardziej leniwe można tam usiąść na jednej z licznych ławeczek i podziwiać panoramę najstarszej części miasta.
Jak bardzo Kowary przed wojną były zróżnicowane kulturowo i religijnie przekonać się można spacerując po pozostałościach dawnego kompleksu ewangelickiego przy ulicy Staszica. I choć główna atrakcja tego architektonicznego zespołu, czyli przepiękna późnobarokowa świątynia już nie istnieje, to na całe szczęście w dobrym stanie do dziś zachowały się pozostałe budynki tego dawnego protestanckiego zboru – była szkoła ewangelicka, pastorówka oraz dzwonnica i przykościelny cmentarz. Dziś te obiekty mają już nieco inne funkcje, ale wciąż pozostają świadectwem przedwojennego religijnego bogactwa Miasta.
By podkreślić wieloletnią tradycję organizacji imprez kolarskich na naszym terenie postanowiono stworzyć na Kowarskiej Starówce Galerię Sław Kolarstwa Polskiego. Zaangażowanie organizatorów oraz doskonałe walory do uprawiania wszelakich sportów są ważnym czynnikiem kreowania pozytywnego wizerunku Kowar. Od wielu lat Miasto gości i wspiera liczne rowerowe zawody szosowe oraz MTB, a dzięki stworzonej Galerii Sław, co roku 15 sierpnia mieszkańcy oraz wypoczywający w Karkonoszach turyści mają niepowtarzalna szansę spotkać się z legendami polskiego kolarstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *